Головна » Матеріали » ГОТУЄМОСЯ ДО УРОКУ » КОРИСНІ ПОРАДИ

Як налагодити процес виконання домашніх завдань
07.12.2013, 18:17
Не мають рацію ті батьки, які примушують переписувати домаш­ні завдання по десять разів. Досягнувши навіть невеликих успіхів, можна закріпити їх наступного дня. «Ривки» ж не дають позитив­ного ефекту.

Сьогодні першокласник зі сльозами на очах перепише роботу де­сять разів, а завтра виконає завдання недбало, оскільки батьки бу­ли зайняті, не перевірили якість роботи. Як наслідок дитина може почати хитрувати, враховувати зайнятість і настрій батьків, а влас­ної відповідальності у неї так і не сформується.

Але поступово дитині потребуватиметься все менше часу для організації занять. Тому безпосередню участь батьків у виконан­ні уроків можна замінити тільки присутністю. У цьому випадку батьки можуть обмежитися контролем якості виконання завдань. Незмінними залишаються лише інтерес та увага до життя першо­класника, вміння радіти його успіхам, а при першій появі трудно­щів у навчанні або спілкуванні ви, звісно, повинні допомогти ма­люкові.

Першокласник відчуває значне хвилювання, коли йому почи­нають ставити оцінки. Приємно, коли це стабільно високі оцінки. Але не припустимо, щоб дитина на цій підставі відчула свою пере­вагу перед іншими, щоб, розпитуючи дітей про їх оцінки, хвали­лася своїми, товаришувала тільки з тими, хто добре вчиться. Слід побоюватися, щоб мотиви пізнавальної діяльності не підмінилися мотивами отримання високих оцінок за будь-яку ціну й будь-який спосіб. Оцінка не повинна стати самоціллю, вона лише вінчає гар­ну, добросовісну роботу.

Якщо оцінки спочатку недостатньо високі, потрібно розібрати­ся у причинах такого стану справ. Повільність, неуважність і неа­куратність є частими супутниками перших невдач дитини. Часто у дітей виникають труднощі з виконанням письмових робіт. Послі­довні, доброзичливі заняття вдома допоможуть виправити стано­вище: прискорити темп діяльності, підсилити концентрацію ува­ги, поліпшити почерк. Обов'язково повинно бути відмічене ста­рання дитини і висловлена впевненість, що навчання незабаром налагодиться.

У тих випадках, коли у дитини стабільні труднощі протягом до­сить тривалого часу і поради вчителя не допомагають поліпшити становище, рекомендуємо звернутися по допомогу до психологіч­ної або медико-педагогічної консультації.

Фахівці разом із батьками допоможуть дитині подолати труднощі початкового етапу навчання, причому так, щоб негативно не впли­нути на її характер і не підірвати здоров'я. Доброзичливе ставлення дорослих допоможе першокласникові не занепасти духом.

А зараз конкретно розглянемо, що є доцільним і чого не слід ро­бити батькам під час спільного виконання уроків й узагалі, як при­вчити дитину до виконання домашніх завдань.

Перевірте, чи правильно організоване робоче місце дитини. Во­но повинне бути достатньо освітленим. Джерело світла має знаходи­тися спереду і ліворуч, щоб на зошит не падала тінь від голови або від руки. Під час виконання уроків на столі не повинно бути жод­них зайвих предметів.

Розпочати виконання домашнього завдання краще за все через годину-півтори після повернення зі школи, щоб дитина встигла відпочити від занять, але ще не втомилася і не перезбудилася від домаш­ніх розваг та ігор із товаришами. Тут, звісно, йдеться про дитину, яка не відвідує групу подовженого дня. Діти, які її відвідують, ви­конують домашні завдання у школі. Удома вони повинні відпочити, розважитися, поспілкуватися з батьками і друзями. Якщо дитина зайнята якими-небудь іншими важливими справами (наприклад, відвідує гурток або спить після обіду, що для молодшого школя­ра дуже корисно), то, звісно, можна сідати за уроки й пізніше. Але у будь-якому випадку не можна відкладати це на вечір.

Дітям, які займаються в другу зміну, доцільніше робити домаш­ні завдання вранці.

Батьки часто вимагають, щоб дитина не вставала з-за столу, по­ки не приготує всі уроки. Це неправильно. Для 7-річної дитини час безперервної роботи не повинен перевищувати 15-20 хвилин, у 4 класі початкової школи він може досягати 30-40 хвилин. Пере­рви не повинні бути тривалими — достатньо 5 хвилин, якщо вони заповнені інтенсивним фізичним навантаженням. Можна протягом цих 5 хвилин пограти з дитиною в м'яч. Якщо удома є спортивний комплекс, дитина може полазити по канату і кілька разів підтягти­ся на турніку. Якщо всього цього немає, можна пострибати через скакалку, зробити декілька присідань, нахилів.

Коли радиш батькам не перевтомлювати молодшого школяра дуже довгими безперервними заняттями, нерідко чуєш у відповідь: «У школі ж він може висиджувати 45 хвилин!» Але не забувайте: сьогодні він вже відсидів 4 уроки. Саме через це його працездатність тепер знизилася.

У жодному випадку не давайте дитині додаткових домашніх за­вдань, окрім тих, які задали в школі. Не примушуйте переписувати погано виконану класну роботу. Можна запропонувати перевірити її та виправити помилки, але переписувати не потрібно. Повторне виконання вже зробленого (хай і з помилками) завдання сприйма­ється як безглузда, нудна справа. Воно зводить нанівець бажання займатися, позбавляє віри у власні сили.

Із 6-річними школярами взагалі не слід проводити вдома жод­них навчальних занять, їм не задаються домашні завдання. Це ви­кликано підвищеною стомлюваністю 6-річних дітей. Якщо, окрім шкільних занять, у них будуть ще й домашні, то може настати нер­вова перевтома, що серйозно зашкодить здоров'ю дітей і різко зни­жує їхні шкільні успіхи. З шестирічкам
и вдома необхідно займа­тися так само, як з дошкільниками: грати, малювати, ліпити, кон­струювати.
Категорія: КОРИСНІ ПОРАДИ | Додав: lani | Теги: процес, домашніх, завдань, налагодити, виконання
Переглядів: 1608 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 5.0/1

----- -----
Всього коментарів: 0
avatar